Türklerin En Çok Sevdiği 10 Kedi Irkı

Kediler en sevilen patili dostlarımızdır. Kedi ailesi oldukça geniş bir ırk çeşitliliğine sahip. Bu galerimizde, ülkemizde en çok sevilen 10 kedi türünü kısaca tanıttık.

Chinchilla

Chinchilla

Chinchilla ırkı çoğunlukla sakin ve uysallığıyla bilinen kedilerdir. Melodik,yumuşak ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler,ilgi görmekten hoşlanılar ve sahiplerine karşı büyük bir sevgi beslerler.Hassa,kırılgan ve naif görünselerde son derece sağlıklı ve dayanıklıdırlar. Şans buldukça ağaca tırmanmak gibi aktivitelerden mutlu olurlar, Evde yaşamayı tercih ettikleri için her türlü eve rahatca alışabilirler.


Tekir

Tekir

Evcil tekir kedilerin ataları Afrika Vahşi Kedisi ve Avrupa'nın Mahalli Vahşi Kedisidir. Bu iki ırkın çiftleşmesinden ortaya çıkmışlardır. Melez bir ırk olan bu kedilerin adları kürklerinin deseninden alırlar. Karakter özelliklerin ortaya koyma şansı yoktur. Her tekir kedi kendi karakterine sahiptir.


Angona

Angona

Ankara kedisi sahibine karşı son derece ilgili ve sevecendir o'nu her yerde takip eder. Evine ve sahibine oldukça düşkün olan bu tür enerjik,oyuncu,zeki ve meraklı olurlar. İnsanlara karşı oldukça yakın ve uyumludurlar.


Van Kedisi

Van Kedisi

Temizliklerine oldukça titiz davranan Van kedileri zeki,canlı ve insanlara karşı sevgi doludurlar, Kendi istekleriyle suya giren ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür,ayrıca iyi birer avcıdırlar. Oyuncu bir tür olmalarının yanında iyi bir arkadaştırlar ancak kucağa alınmayı sevmezler.


British Shorthair

British Shorthair

Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranır.


Bombay

Bombay

Sessiz ve içine kapanık gözükür ancak ev ortamına karşı ilgisi yüksektir, sevgisini çok göstermez. Bombaylar yassı bir kafatası,yuvarlak gözler ve yuvarlak yapılı ağza sahiptir. Küçük ve keskin hatlara sahip burunları siyah renkleri nedeniyle çok dikkat çekmez.


Smokin

Smokin

Smokin kedilerin en büyük özellikleri diğer kedilerden daha akıllı olmalarıdır. Bunun yanı sıra bu ırkın sahiplerine büyük şans getirdiği söylenmektedir. Ayrıca genellikle köpekler smokin kedilerden uzak durmayı ve bulaşmamayı seçerler.


Siyam

Siyam

Siyam kedileri oldukça dikkatli ve zekidirler. Tüylerinin renklerine karakteristik özelliklerinin değiştiğine inanılır. Fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olduğu sanılır.


İran Kedisi

İran Kedisi

Tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan Persian, aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır.Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir.


Scottish Fold

Scottish Fold

Sahibiyle zaman geçirmeyi sever,ailenin tümüne kendini sevdirir ancak asıl sahibini kendi seçer. Kucak kedisi değildir fakat oyun oynamayı ve ilgi gösterilmesini sever,atılan oyuncakları geri getirmek favori oyunudur. Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar ve iyi bir fare avcısı olabilirler. Konforu seven sessiz bir kedidir, yalnız kalmayı sevmez ev veya bahçede yaşayabilirler.