Lezzetli Filtre Kahve Yapımı İçin 4 Tüyo

Güne bir fincan filtre kahveyle başlamaktan daha iyi ne olabilir? Lezzeti ve kokusuyla baş döndüren lezzetli bir filtre kahve, uykunuzu açarak güne hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Peki, ev konforunda en az hazır aldıklarınız kadar lezzetli kahveler hazırlamaya ne dersiniz? Bu fikri beğendiyseniz "En iyi filtre kahve benim mutfağımda yapılır." dedirten ipuçlarını paylaşmaya başlıyoruz.

Ekipmanınızı Doğru Seçin ve Temiz Tutun

Ekipmanınızı Doğru Seçin ve Temiz Tutun

Ekipman temizliğine geçmeden önce kısaca "Filtre kahve nedir?" sorusunu yanıtlamak gerekiyor. Zira granül kahvelerden farklı olarak filtre kahve için özel demleme ekipmanları kullanmak gerekiyor. Akışkanlığı, rengi ve kokusuyla farklı özelikleri olan filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suda demlenmesiyle elde ediliyor. Bu demlenme sürecinin uzunluğu ise kahvenin lezzetini doğrudan etkileyebiliyor.

Profesyonel kullanıma özel üretilmiş filtre kahve makinelerinin evde kullanıma uygun olan modelleri de bulunuyor. Elbette lezzetli bir fincan filtre kahve içebilmek için kahve makinesi şart değil. French press, Moka pot, Chemex, Aero Press kullanarak ve hatta pour over demlikle birbirinden lezzetli kahveler hazırlayabilirsiniz.


Hangi demleme yöntemini kullanıyor olursanız olun, ekipmanlarınızı temiz tutmanız gerekiyor. Bir önceki demlemeden kalan kalıntılar, taze kahvenin lezzetini doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkiliyor. Favori kupanızı da elinizden bırakmak istemediğinizi biliyoruz. Ancak lezzetli kahvenin fincanda biriken caffeol yani kahve yağı, filtre kahvenizin acımtırak bir tada bürünmesine sebep olabiliyor. En sevdiğiniz kahve fincanlarınızı sıcak suyla yıkayarak tam kıvamında filtre kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


Damak Tadınıza Uygun, Nitelikli Kahve Çekirdekleri Kullanın

Damak Tadınıza Uygun, Nitelikli Kahve Çekirdekleri Kullanın

Nefis bir fincan filtre kahve için nitelikli kahve çekirdekleri gerekiyor. Zaten filtre kahve çeşitleri de kullanılan çekirdeğin türüne göre farklılaşıyor. Ayrıca çekirdeklerin kavrulma farkı, kahvenin lezzetini doğrudan etkiliyor. Bunun yanı sıra tarım ilacı ve kimyasal gübre kullanımından uzak üretim, aromanın yoğunluğuna ve kahve çekirdeğinin kalitesine doğrudan etki ediyor. 


Çekirdeğin yetiştiği bölge kahveye eşsiz tadını verirken aynı zamanda kahvenin aromasını da değiştiriyor. Yumuşak içimli bir kahve arıyorsanız Brezilya veya Kolombiya kahvesini tercih edebilirsiniz. Yoğun aromalar için Afrika, keskin ve asiditesi yüksek bir tat içinse Kenya kahveleri deneyebilirsiniz. Dengeli ve yumuşak bir içimin yanı sıra filtre kahveye eklenen meyvemsi aromalarla çikolata dokunuşları, kahvenin tadını oldukça farklılaştırıyor. Bu yüzden filtre kahve seçimi yaparken çekirdekler kadar aroma tercihi de önem kazanıyor. 


Çekirdeğinizi Taze Öğütün

Çekirdeğinizi Taze Öğütün

Konunun uzmanları filtre kahvenin lezzetini artırmak için çekirdeklerin taze öğütülmesi gerektiğini düşünüyor. Taze öğütülmüş kahvenin o baş döndüren aromatik kokusu ve eşsiz tadı da bu düşünceyi doğruluyor. Taze öğütmek, kahvenin doğal antioksidanlarını ve flavonoidlerini daha uzun süre korumasını sağlıyor. Böylece lezzeti ve aroması daha güçlü, daha baskın olarak hissediliyor. Master seviyede kahve hazırlamak istiyorsanız iyi bir kahve öğütücüsüne yatırım yapmanızın zamanı gelmiş olabilir.


Kahvenizi Doğruyu Saklayın

Kahvenizi Doğruyu Saklayın

İster çekirdek ister öğütülmüş olsun kahvenizi nasıl sakladığınız oldukça önemli. Kahveyi buzdolabında saklamak, kahvenin dolaptaki diğer kokuları emmesine ve aynı zamanda nemlenmesine neden olur. Bunun yerine kahvenizi hava almayan bir kapta, güneş görmeyecek bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Bu tercihle filtre kahvenizin gerçek aromasını kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Daha lezzetli filtre kahveler yapmak için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Farklı Tchibo filtre kahve çeşitlerini denemenin yanı sıra kahvenizi farklı lezzetlerle buluşturmak, duyularınızı doyuran bir keyfe dönüşebilir. Örneğin sütlü filtre kahve yapmak kadar basit olan tariflere bile karakteristik bir tat katabilirsiniz. Bunun için filtre kahvenizi çubuk tarçın, kakule ve hatta yıldız anason ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz.


Klasik lezzetlerden vazgeçmek istemiyorsanız filtre kahve fiyatları ve çeşitleri için tchibo.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.