Cat Man Chris (Kedi Adam Chris) Tarafından Siyam Kedileri İçin Yönetilen Bu Sekiz Aylık Kısırlaştırma Projesi Sizi Çok Şaşırtacak

Sokak kedileri kontrolsüz bir şekilde üremeye başladıklarında sayıları inanılmaz bir hızla artar. Ve sonrasında bu kedi yavrularına bakacak yeterli sayıda insan olmadığı için bu zavallı yavruların da büyük kısmı sokaklarda kalırlar. Ve Siyam kedileri gibi özel türler de sokaklara düşebilirler. Ancak bunun olmasını engellemenin bir yolu var. Bu nedenle TNVR yani trap/neuter/vaccinate/return (yakala/kısırlaştır(aşıla/geri bırak) programları mevcut. Cat Man Chris (Kedi Adam Chris) ismiyle de bilinen Chris Poole da tam olarak bunu yapmaya çalışıyor. Ancak ne yazık ki bu kısa süren bir çözüm değil. Ama Chris de vazgeçecek bir insan değil. Sokaktaki son kedi de kısırlaştırılıp kendisine onu seven bir aile bulana kadar doğru bildiği şeyi yapmakta kararlı. Bu çok zamanını alsa bile.

Bu nedenle de Siyam kedileri ve yavrularıyla dolu bu yeri keşfettiğinde 8 ayın üzerinde bir süre bunların hepsini yakalayabilmek için sabırla beklemiş! Ve üstelik bunu yapabilmeyi de başarmış!


 Bu proje Chris Haziran’ın 2020’sinde bulunduğu bölgedeki başka bir karavan parkındaki kedileri beslerken başlamış. Burada yaşayanlardan bir tanesi ona arkadaşının yakınlardaki büyük bir Siyam ailesini beslediğini anlatmış. Ama kediler kısır değillermiş ve bu sebeple de sayıları durmaksızın artıyor, bu durum da kadını endişelendiriyormuş.


Siyam kedilerinin bulunduğu nokta garip de bir yermiş çünkü evin bir tarafında bir yapay göl/yol varmış. Diğer tarafında ise geniş bir yaban bölge bulunuyormuş. Bu sayede kediler beslenmelerini bitirdikten sonra kolayca çalıların arasına gizlenebiliyorlarmış. Burası aynı zamanda kedileri yiyebilecek timsahlar ve diğer vahşi hayvanlar bulunduğundan tehlikeli de bir yermiş.


“Siyam” kelimesini duymak hayvan barınağı çalışanlarını hep üzen bir şey çünkü çoğu zaman bu “saf kan” ve “özel yetiştirilmiş” kediler terk ediliyorlar. İnsanlar onları satın alıyor ve sonrasında da onlara bakamayacaklarını hissettiklerinde sokakta bir yere bırakıveriyorlar. Daha da kötüsü bu kediler sokaklardan kurtarıldıklarında onları sahiplenmek isteyen birçok insan oluyor. Bu nedenle de herşeyden önce kedinin iyiliğini gözetmeyen insanları elemek çok zor olabiliyor. Chris’in bulduğu kediler (Chris kedileri bulduğu yere “Siyam Sokağı” demeye başlamış) oldukça kötü durumdalarmış. Ve Chris kedileri yanına çekmeyi başardığında kedilerin acil şekilde medikal yardıma ihtiyaç duyduklarını fark etmiş. Birçok sokak kedisinde olduğu gibi pirelerle dolularmış ve enfeksiyon sebebiyle gözler


Ama bunların hiçbiri Chris’i doğruluğuna inandığı şeyi yapmaktan ayırmamış. Chris’in yerinde olan birçok başka insan ya vazgeçer ya da bu işi yapmak için gerekli kaynaklarının olmadıklarından bahsederlerdi ama Cat Man Chris bunu yapmayı reddetmiş. Bu muhtemelen çalıştığım en zorlu yerlerden biri oldu. Burada farklı yöntemleri ve yemleri deneyerek 100 satin üzerinde zaman harcadığımı biliyorum. Sıradan kapanları denedim, kafes şeklinde kapanları denedim, kedi nanesi kullandım, sabahın beşinde işe koyulup tüm öğleni ve geceyi burada geçirdim. Bu kedileri besleyen hanım işe de erken gittiğinden kedileri erken besliyordu, bu nedenle de bu rutine uymak zorunda kaldım. Sonrasında ise birkaç kapı aşağıda kedileri besleyen başka bir ev daha olduğunu öğrendim! Buna yemeğin dışarıya kendileri için açık büfe gibi bırakılmasına alışmış olan ördekleri ve devasa<


Kurnaz kedicikler Chris’in erişemediği bir garaja da girebiliyorlarmış. Chris nihayet buraya girebildiğinde kedileri ulaşamayacağı bir yerde, paletlerin altında zaman geçirirken bulmuş.


Ama Kasım ayına girildiğinde bir mucize gerçekleşmiş ve Chris tatlı Siyam kedilerinden üçünü yakalayabilmeyi başarmış! Kedi yavruları ürkmüş haldelermiş ama Chris’in partnerliğini üstlendiği organizasyonlardan biri olan The Runaway’s animal Rescue sayesinde hayatta ikinci bir şansları olmuş. Burada koruyucu ailelerin yanına verilirken onları görebilirsiniz ve kediler sonrasında da kendilerine onları seven birer yuva bulabilmeyi başardılar!


Ama Chris’in görevi burada sona ermemiş. Hala anne kediyi yakalaması gerekiyormuş. Çünkü anne kediyi yakalayıp kısırlaştırmazsa bu kısır döngü devam edecekmiş. Siyam Sokağı’nda mülk sahbi olan biri bana bu yeni doğan Siyam yavrusundan bahsetti...bunu duymak can sıkıcıydı. Bu nedenle de oraya geri gittim ama kedileri görmeyi beklemiyordum, ya da benden kaçmalarını bekliyordum. Ama neyse ki anneyle yavrusu yaptığımız barınaklardan bir tanesinin içindeydi! Anne kedi hızlıca kaçtı ama yavru içeride kaldı, ben de bu sayede barınağın girişine bir ağ koyarak onu yakaladım.


Bunun sonrasında taşıyıcı çantanın içindeki kedi yavrusunu yem olarak kullandım ve bununla anneyi kapana çekmeye çalıştım ve BİNGO!


Anne kedi kısırlaştırıldı ancak evde yaşamaya uygun değildi ama sevimli kedi yavrusu önce koruyucu aleye verildi ve sonrasında da kendisine kalıcı bir yuva buldu.


Chris bu yerdeki Siyam olmayan diğer kedileri de arkada bırakmamış. Burada zaten kısırlaştırılmış birçok kedi varmış; Chris bunları kulaklarındaki çentik ya da kesiklerden anlayabilmiş. Bu nedenle de yalnızca kısırlaştırılmamış kedileri yakalamaya çalışmak işini daha da zor hale getirmiş. Chris bunları yakalamayı başardıklarında kediler başka sağlık problemleri için de muayene edilmiş ve ya bulundukları noktaya geri döndürülmüşler ya da bunlara kalıcı yuvalar bulunması sağlanmış. Bulundukları noktaya geri döndürülenler için su geçirmez barınaklar yapmışlar ve rahat edebilmeleri için bu kedileri bölgeye dağıtarak yerleştirmişler.


Chris burada yaşayan kedilerden 5 tanesini daha yakalamayı başarmış, bunları kısırlaştırıp sonra da geri salmış. Geriye kalan tek diğer dişi kedi (siyah bir kedi) birkaç kapı aşağıdaki evin sahibinin kızı tarafından yakalandı. Onlara bir kapanı nasıl kullanacaklarını anlattım ve gerisini onlara bıraktım çünkü kediler bu insanları tanıyor ve onlara güveniyorlardı. Kediler son derece akıllı hayvanlar ve bu iş artık kedilerin benim arabamın sesini duyup park ettiğimi görür görmez kaçıp saklandığı bir noktaya gelmişti.Şimdi en azından bu bölgede kedilerin daha fazla üremeyeceklerini biliyoruz ve Chris de ihtiyacı olan başka kedilere yardım etmek üzere yola koyuldu. Bu gibi hikayelere meraklıysanız Cat Man Chris’i sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz ve dünyadaki kedileri kurtarma konusundaki seferine destek olabilirsiniz!