Evde Beslenebilecek En İyi Köpek Irkları

Can dostu sahiplenme aşamasında evde beslenecek hayvanları merak ediyor olabilirsiniz. Eğer tercihiniz köpeklerden yana olacak olursa ise sizin için hazırladığımız evde beslenmeye uygun en iyi köpek ırkları listemize göz atabilirsiniz.

 Evde Beslenmeye Uygun En İyi 5 Köpek Irkı ve Özellikleri

Evde Beslenmeye Uygun En İyi 5 Köpek Irkı ve Özellikleri

İnsanlar tarafından evcilleştirilen ilk hayvan olan köpekler, bu özelliklerinden dolayı evde yaşayabilecek hayvanların da başında gelirler. Farklı yetiştirilme ve ırk özelliklerinden dolayı ise her köpeğin evde beslenmeye uygun olmayacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte melez köpek ırklarından olan sokak köpekleri zannedildiğinin aksine evde beslenmeye uygun olan cinsler arasındadır.

Yani listemizde yer vereceğimiz köpek ırkları haricinde sokaktan veya barınaktan da köpek sahiplenmeyi düşünebilirsiniz. Şimdi köpek ırkları arasından seçtiğimiz, evde beslemeye uygun özellikler taşıyan 5 köpek ırkını sizinle tanıştıralım. 


Golden Retriever

Golden Retriever

Retriever ırkından olan Golden Retriever cinsi köpekleri almadan bu listenin tamamlanmayacağı aşikar. Sevimli yüzleri ve cana yakın tavırları ile evde beslenmeye son derece uygun olan Golden Retriever köpekler, rahatlığı seven ve bu rahatlığı arayan köpekler arasındadır. Genel olarak altın sarısı, kahverengi ve krem rengindeki bu köpekler, uysal yapıları ile beraber hareket etmeyi de severler. Bundan dolayı Golden Retriever sahibi olmayı düşünüyorsanız bu köpek ile yürüyüş egzersizleri yapmayı da atlamayın. Bununla birlikte labrador retriever cinsi köpekler de Retriever ırkına mensup olarak evde beslenmeye uygun cinslerden biridir. 


Bulldog

Bulldog

Sarkık suratları ile adeta bir yaşlıyı andıran Bulldoglar, oldukça sadık köpek ırkları arasındadır. Korumacı tavırları ve çok havlamayan yapıları ile eve en uygun köpeklerden de biridir. Bulldog ırkı farklı cinsler ile karşımıza çıkar. Evde beslemeye uygun Bulldog köpek cinsleri ise Fransız ve İngiliz Bulldoglardır. Aile köpeği olarak da bilinen Bulldoglar çocuklarla da iyi anlaşarak çekirdek ve kalabalık ailelerle yaşamaya uygun özellik taşırlar.


Süs Köpekleri

Evde beslemek için uygun köpek ırklarından biri de insanlar ile vakit geçirmeleri için evcilleştirilen süs köpekleridir. Süs köpek cinsleri, genellikle küçük köpek ırkı özelliğinden dolayı tercih edilirler. İnsanlarla ilişki kurmaktan hoşlanan ve şirinlikleri ile öne çıkan bu köpekler, ev ortamına da kolayca uyum sağlarlar. Bu ırka mensup olup evde yaşamaya uygun cinsler ise şu şekildedir: Pug, Toy Poodle, Şivava, Beagle, Pekinez, Malta Terrier ve Yorkshire Terrier.


Beagle

Beagle

Süs köpekleri arasında yer alan Beagle cinsine özel bir yer ayırmak istedik. Bu cins köpekler, avcılık dürtülerinden dolayı sahiplerini korumakta üstün yetkinlik gösterirler. Diğer köpekler ile araları pek iyi olmamakla birlikte agresif ve saldırgan davranışlar sergilemezler. Genel olarak üstün gözlem yeteneği, sakin yapıları ve az tüy dökme özellikleri ile tercih edilen en iyi köpek cinslerinden biridir. 


 Alman Çoban Köpekleri

Alman Çoban Köpekleri

Çoban köpekleri, insanları korumak üzerine özel bir yetiştirilme tarzına sahiptir. Alman çoban köpekleri de üstün koruma ve av yeteneğine sahip olarak köpek eğitimi vermek isteyen ailelere uygun bir köpektir. Doğru köpek eğitimi neticesinde alman çoban köpeğinin sadık ve atletik yapısından faydalanabilirsiniz. Sıraladığımız tüm köpek cinslerinin bakım ve tedavisi ile ilgili gerekli bilgileri ve hizmetleri için ise Ankara hayvan hastanesine yönelebilirsiniz.