Kediler neden hapşırır?

Kedillerin hapşırması genellikle soğukalgınlığına bağlansada,bazen ciddi durumlarda sözkonusu olabiliyor.

Kediler neden hapşırır

Kediler neden hapşırır

Kedillerin hapşırması genellikle soğukalgınlığına bağlansada,bazen ciddi durumlarda sözkonusu olabiliyor.


ENFEKSİYONLAR:

ENFEKSİYONLAR:

genellikle kedilerin hapşırması solunum sisteminin doğal bir fonksiyonu ile ortaya çıkan normal bir olaydır.hapşıran kediyi hemen hasta olarak kabul etmek sonderece yanlış olabileceği gibi bu kedinin hasta olmak üzere olduğunu gösteren bir belirtide olabilir. Kedinin hapşırıkları geniş bir zaman dilimine yayılmışsa,gözler şişmiş,ve göz akıntıları başlamış ise hastalıkdan şuphe etmekte fayda vardır. Birçok üst solunum yolu enfeksiyonu(ÜSYE) parainfluenza veya adenovirus tarafından meydana getirilir.bu viral enfeksiyonlar son derece bulaşıcıdır ve aşırı mukus ,gözlerde şişlik,öksürük,hapşırık gibi semptomlarla ilerlerler.


KİMYASAL MADDELER

KİMYASAL MADDELER

.:Sigara dumanı,oda spreyleri,temizlik malzemeleri,kolonya ve benzerleri kedilerde duyarliliğa sepep olabilir.Bu durumda görülen hapşırık son derece normaldir.kedilerin tuvaletlerini yaptıkları kum partikulleri hapşurmalarına sepeb olur. İran kedileri ve basık yüz yapılı diğer ırklar burun kanallarının dar olması sebebiyle kimyasal maddelere irritan ürünlere,sigara dumanına ve enfeksiyonlara daha duyarlıdır.bunlara ek olarak ortam havasının kuru olması hapşırık ile beraber tıkanıklığa da yol açar.


NASAL KANAMALAR:

NASAL KANAMALAR:

Hapşırıkla beraber burundan kanda geliyorsa hemen teşhise gidilmeli. Burun kanaması bazende kanserin habercisidir.Veteriner hekim bu durumda röntgen ve biopsi gibi tanı yöntemlerine başvurabilir.kedilerde hapşırma irritasyon problemidir,nedenini bir an eönce anlamak gerekir. BAZI FARKLI NEDENLER:İlerlemiş diş apseleri,üst dişlerden kaynaklanan enfeksiyon etkenlerinin nasal bölgeye penetrasyonu sonucu sıklıkla hapşırma meydana gelir.


HAPŞIRIKLA MÜCADELE

HAPŞIRIKLA MÜCADELE

Önce sebebi bulmak gerekir,örneğin buna sebep bir allerjen ise tespit edip allejeni ortadan kaldırmak gerekir.bu amaçla kedi hapşırmaya başladığında dikkatli olmalı çevresinde buna neden olabilecek etmenleri gözlemlemeliyiz.kediler kullanılan ürünlere karşı hassasiyet gösterebilir ( pire tasması v.b.) Hapşırık problemi mevsimsel olabilir ( polen ve tozlara baglı) .o zamanlarda söz konusu dışarıda bakılan bir kedi ise eve alınabilir. Temizlik ön plana çikan bir mücadele yöntemidir.özellikle kum periodik olarak temizlenmeli ve değiştirilmeli.Ortam havası kuru ise nemlendirilmesi iyi bir çözümdür.bağışıklık sistemini güçlendirmek kaliteli beslenme ile mümkündür. burun temizleme solusyonları ıle rahatlama sağlanabilir.