Kedi Patisi Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 16 Şaşırtıcı Bilgi

Kedi patisi ve kedi tırnakları hakkında daha önce bu bilgileri duymadığınızı düşünüyoruz. Hiç kedinizin patileriyle ilgili internette arama yaptınız mı? Görseller kısmından pati resimlerine bakmayı saymıyoruz. Renkli ve şirin olmalarının yanı sıra pek çok işlevi görür kedi patileri. Tırnaklarının da öyle, kolunuzda iz bırakmak dışında, pek çok işlevi vardır.

Gelin onların mırcırmalık patilerine yakından bakalım:

Gelin onların mırcırmalık patilerine yakından bakalım:


Kedilerin dominant patileri vardır

Kedilerin dominant patileri vardır

Bizlerde olduğu gibi kediler de ya sağlak ya da solaktırlar. Özellikle zorlayıcı bir hareket sergileyeceklerse dominant olarak kullandıkları patileriyle bunu gerçekleştirirler. Queens Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise kedilerin dominant patileri cinsiyetleriyle bağlantılı. Bulguları erkek kedilerin genellikle sağlak, dişilerin sol patileri tercih ettiğini gösteriyor. Kedinizin sağlak mı solak mı olduğunu öğrenmek ister misiniz? Tek yapmanız gereken ona zor bir görev verin ve hangi patisini tercih ettiğine bakın.


Patileri esnektir

Patileri esnektir

Kedilerin patileri inanılmaz derece esnektir. Bu esneklik onların tırmanla, avlanma faaliyetlerinde kolaylık sağlar. Ağaçlara tırmanmada çok başarılı olmalarının sebeplerinden biri ön patilerinin dallara tırnak geçirebilmeleri için içe doğru dönecek şekilde gelişmiş olmasındandır. Bu yüzden de ağaçta kalırlar. Çünkü ağaca tırmanmayı sağlayan patileri ters yöne baktığı için inerken onlara yardımcı olamaz. Ve ön pati ve bacakları arka ayaklarına göre daha güçsüzdür.


Tampon görevini görür

Tampon görevini görür

Kedilerin patileri amortisör görevini görür. Yani darbe ve sesi soğurabilir. Ayak pedleri, atlarken ve kaba zeminde yürürken inişlerini yumuşatır ve minder görevi görür. Bu onların sessizce hareket etmelerini sağladığı için avcılıkta da işlerine yarar.


Temizlenmek için kullanırlar

Temizlenmek için kullanırlar

Kediler, ulaşamadıkları yerleri yalarken patilerinden yardım alır. Kulak ve kulak arkası, yüz, çene ve boyun temizliklerinde onlara patileri yardımcı olur. Önce patileri birkaç kez yalar sonrasında bu alanlara patilerini sürerler. Kediler bu yöntemi yavruyken kullanmaya başlar.


Kediler parmak uçlarında yürür

Kediler parmak uçlarında yürür

Kediler parmak uçlarında yürürler. Bunu hayatta kalma içgücüdü ve avlanmak için yaparlar. Parmak uçlarında yürümek ve koşmak hem ses açısından av yakalama şanslarını kuvvetlendirir ve hem de hızlanmaları gerektikleri zamanlarda adımlarını uzatmaya yardımcı olur.


Kediler patilerini iletişim aracı olarak kullanır

Kediler patilerini iletişim aracı olarak kullanır

Kediler, alanlarını işaretlemek için objeleri tırmalar. Aynı zamanda bu sayede kendileriyle ilgili bilgi de verirler. Gözle görülen tırmalama işlemi sonucu dışında patilerinde onlara ait koku bulunur.


Patilerinden terlerler

Patilerinden terlerler

Kediler de terler. Ama patilerinin yumuşak alanlarından terler. Bu özelliklik onlara çok sıcak günlerde yardımcı olur. Isı dengelerini sağladıkları patilerini soğuk tutarak sıcağa karşı korunabilirler. Korkmuş ya da stresli olduklarında da patilerden terlerler.


Ateşleri patilerinden anlaşılabilir

Ateşleri patilerinden anlaşılabilir

Kediler ateşlendikleri zaman ilk olarak patileri ısınır. Kediniz halsiz olduğu zamanlarda ateşi olup olmadığını kontrol etmek isterseniz ön tanı olarak kedinizin ateşini patilerinden kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda kulak ve burunlarından da ateşli olup olmadıkları anlaşılabilir. Tabii en doğru sonuç veteriner tarafından verilecektir.


Patilerinin rengi tüylerine uyacak renktedir

Patilerinin rengi tüylerine uyacak renktedir

Kedilerinin patilerinin rengi, tüylerinin rengine uyacak renk skalasındadır. Gri kürklü kedilerin genellikle patilerinin rengi de gridir. Turuncu tüylü kediler pembe, smokin renklililerin ise siyah puantiyeli patileri vardır. Patilerinin rengini, tüylerinin rengini belirleyen pigmentler meydana getirir.


Pati izleri diğer kedilerden farklılıklar gösterebilir

Pati izleri diğer kedilerden farklılıklar gösterebilir

Bazı araştırmalar pati izlerinin eşsiz olduğunu söylese de pek çoğu bu durumun böyle olmadığını savunuyor. Kedilerinin burnunun ve kuyruk yapısının eşsiz olduğu söylense de tüm kedilerin pati izlerinin aynı olmadığı kesin.


Tırnakları aynı zamanda kemiktir

Tırnakları aynı zamanda kemiktir

Daha önce hiç kedi tırnağı kesmemiş olanlara bu konuda uyarı yapıldığını duymuşsunuzdur. Kedilerin tırnakları bizimkinden çok farklıdır. Kedinizin patisine bastırdığınızda çıkan tırnağın aslında kemiğe bağlı olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden kedilerin tırnağı zarar gördüğünde ve yaralandığında çok kanar ve çok acıtır. Çünkü içinde canlı doku vardır.


Ayaklarındaki kemikler insanlarla büyük benzerlik gösterir

Ayaklarındaki kemikler insanlarla büyük benzerlik gösterir

Bu çok basitleştirilmiş çizim, kedinizin pençesinin ayak parmaklarına ve bacağının geri kalanına nasıl bağlı olduğunu gösterir. Falankslar (el ve ayak parmaklarında bulunan küçük kemikler) parmaklarınızla eş değerdedir ve el tarağı kemiğiniz, parmaklarınızdan avuç içine uzanan kemikle aynıdır.


Tendon ve bağlar sayesinde pençelerini istedikleri zaman çıkarabilirler

Tendon ve bağlar sayesinde pençelerini istedikleri zaman çıkarabilirler

Bağ ve tendonlar aynı malzemeden yapılır ancak farklı amaçlarla kullanılırlar. Bağlar kemiği kemiğe bağlarken tendonlar kemiği kasa bağlar. Yukarıdaki resimde de kırmızı renkte görülen elastik bağlar ve buradaki tendonlar tırnakların yere dokunmamasını sağlar. Bu sayede kediler yürürken tırnakları onlara batmaz.


Tırnaklarını insan saç ve tırnaklarlarıyla aynıdır

Tırnaklarını insan saç ve tırnaklarlarıyla aynıdır

Kedilerin tırnaklarını oluşturan protein insanların saç ve tırnaklarını oluşturan proteinle aynıdır. Bu proteinin adı keratindir. Pençenin çekirdeğinde bulunan canlı doku sayesinde tırnakları katmanlar halinde uzar. Bu doku içerisinde damar ve sinir uçları taşır.


Birkaç ayda bir tırnakları düşer

Birkaç ayda bir tırnakları düşer

Kedinizin tırnaklarını yerde ya da tırmalama tahtasının yakınlarında gördüğünüde panik olmayın. Bu pençesinin dış tabakasının kan dolaşımının ulaşabileceğinden fazla uzadığı anlamına gelir. Ve bu nedenle bir yeri tırmaladığında düşer. Bu sayede altındaki daha keskin tırnak kalır.


Çok hassastır

Çok hassastır

Hiç kedinizin patisine dokundunuz diye tırnak yediniz mi? Eee, doğal çünkü kedi patileri çok hassastır. Çünkü patilerinde çok fazla sayısa sinir ucu vardı bu da patilerini onlar için çok önemli duyu organı haline geliştirir. Avcılıkta ve denge sağlamada bu özellik onlara yardımcı olur. Bu sinir uçları kedilerin doku, basınç ve titreşimleri hissedebilirler. Avlarının yakınlığı ve canlılığı da bu sayede anlarlar. Bu yardımcı görevlerinin yanında bu hassaslığın kötü tarafı da var elbette. Örneğin yaralanmalar gibi…