Bu Son Derece Minik Tüy Yumağı Etrafındaki Diğer Kediler Sayesinde Yeniden Oturmayı Ve Dik Durmayı Öğrendi

Minik, sakar bir kedi yavrusu veteriner ekibinin yardımları ve çevresindeki diğer kedilerin desteği sayesinde yeniden düzgün bir biçimde oturup yürümeyi öğrendi.

Yavru kedi Finnegan Ocak sonlarına doğru Arlington, Virginia’daki Chris Griffey Memorial Feline Foundation’a getirildi ve son derece acil bakıma muhtaç haldeydi.


Yavru kedi Colonial Beach ismindeki başka bir kasabada bulunmuştu ama burada gerekli medikal yardımı alamadığı için Chris Griffey Memorial Feline Foundation’a taşındı. Kediciğin nörolojik problemleri vardı sol kulağının yanında, kafasının arkasında yumuşak bir yumru bulunuyordu. “Ocağın 3’ünde doğan bir kedi için oldukça küçüktü. Öyle çok sendeliyordu ki kendini dik tutamıyordu,” diyor NOVA Kedl Kliniği’nde lisanslı veteriner teknisyeni olan ve aynı zamanda Chris Griffey Memorial Feline Foundation’ın da kurucularından biri olan Ellen Carozza.


Minik tüy yumağı kısıtlı şekilde hareket edebiliyordu ve çokça yardıma ihtiyacı vardı. Ellen o kocaman, masum gözlerin arkasında bir savaşçı olduğunu farketti ve kedinin sesindeki ateşi duydu bu nedenle de ona hak ettiği savaşma fırsatını vermeye karar verdi. Veteriner ekibi bu inanılmayacak ölçüde minik mucize kedicik için özel bir tedavi programı hazırladı ve ona daha iyi hissetmesine ve güçlenmesine yarayacak antibiyotikler, elektrolitler, yeni bir beslenme programı ve tamamlayıcı terapiler uyguladılar.


Kedinin röntgenleri çekildikten ve apsesinden örnek alındıktan sonra ona düzgün bir tanı koyabildiler. “Kedinin apsesinin Beta-hemolytic Streptococcus enfeksiyonundan kaynaklandığını keşfettik ve bu enfeksiyon da genellikle enfekte haldeki bir kraliçeden (anne) bulaşıyor ve onda kullanmaya başladığımız antibiyotikler bu tedavi için uygundu,” diye paylaştı Ellen.


Bu sırada Ellen’ın kendi kedisi Benedict zavallı kediciğe sevgi ve destek gösterme konusunda hiç tereddüt etmemişti. Benedict Finn’e sanki herşeyin yoluna gireceğini söylemek ister gibi güzelce kişisel bakım uygulamıştı. “Tam bir kedi babası olan Benedict Finn’le tanıştığı zaman ona hayır duasını vermek istedi. Evde kedi yavrularıyla birlikte olmaktan hoşlanan daha yaşlı kedilerin olması gerçekten de kedi yavrularına nasıl kedi olunacağını gösterme konusunda yardımcı oluyor,” diyor Ellen.


Benedict’in öğrencisi gri renkli tekir kedi Loki de Benedict’e kedi yavrusuna destek olma konusunda katıldı ve onu yüreklendirdi. Ellen’ın saat başı yoğun ilgisi ve diğer kedilerin destekleri sonucunda Finn kısa bir zaman içerisinde inanılmayacak bir gelişme gösterdi.


“Bir hafta sonra nihayet yavaş yavaş biberondan yemek yemeye başladı ve şimdi düzgünce yemek yiyebiliyor. Ayrıca kilo da alıyor ve nasıl yürüyeceğini, diğer yavru kedilerleyken nasıl onlara yetişebileceğini öğreniyor,” diye ekliyor Ellen. Artık kendi başına oturabilecek güçte olduğu için Ellen’ın kediciği beslenme zamanları için hazırlamasına gerek kalmıyor. Yeni bulduğu gücü sayesinde Finn ona verilen her yiyeceği yalayıp yutuyor.


Sevimli kediciğin bacakları da kaslanıyor ve bunları nasıl kullanacağını öğrenmeye çalışıyor. Harika kişiliği ortaya çıkıyor, her geçen gün daha oyuncu hale geliyor ve çevresiyle de daha ilgili bir durumda. Minik yavrunun ona arkadaşlık etmekten ve onu sevgiyle öpücüklere boğmaktan oldukça memnun bir sürü arkadaşı var. “Arkadaşlarıyla birlikte olmayı gerçekten çok seviyor. Ayrıca yüzünüzü tutup bir sürü öpücük vermeye de bayılıyor.”


Finn ne zaman diğer kediler tarafından sevgi görse bu sevgiyi neşe içinde kabul ediyor. Kediler Finn her yeni birşey denemek istediğinde onu destekliyorlar ve ona nasıl düzgün bir kedi olacağını öğretiyorlar. Loki her zaman kediciğin yanında duruyor, bu nedenle de Finn ne zaman ilgi istese koşarak geliyor.


“Yavruları yetiştirmesi için etrafta olan bir kedi anneye her zaman ihtiyacınız yok, yalnızca gerekli sabra sahip, kedi yavrularının etrafında olmaktan hoşlanan ve sevgi dolu bir kişiliğe sahip bir kediye ihtiyacınız var,” diye paylaştı Ellen. “Finn şimdiden inanılmayacak ölçüde başarılar elde etti ve onun kısa bir zaman içerisinde her sağlıklı kedi yavrusunun yapması gerektiği gibi oyunlar oynacağına ve etrafta yürüyeceğine eminiz. Bu yalnızca konforlu alanınızdan çıkıp boyutları ya da yaşları ne olursa olsun bu hasta kediciklere yardım etmeniz gereken durumlardan bir tanesi.”


Finn zamanının büyük kısmını sıcak sepetinin içerisinden günün akışını izleyerek geçiriyor. Oturma ve ayakta durma becerilerinde uzmanlaşmaya çalışıyor ve her geneç gün de bu konularda daha iyi hale geliyor.